Projekt J. E. Purkyně

První procházka po stopách J. E. Purkyně ve Vratislavi

Ve Vratislavi během celého měsíce července můžete hledat skřínky v místech spojených se životem J. E. Purkyně, který v tomto městě prožil celých 27 let. Díky němu Vratislav získala první fyziologickou laboratoř na světě a také první achromatický mikroskop. O těchto událostech a mnohém dalším jsme si povídali během procházky v polském jazyce.

Projekt J. E. Purkyně

Po stopách J. E. Purkyně ve Vratislavi - Zveme na literární procházku

Projděte se trasou Po stopách J. E. Purkyně. Během hodinové procházky najděte ve vyznačených místech 5 textů od J. E. Purkyně a pošlete nám fotku Vašich úlovků na adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. nebo na náš FB Kvetevropy. Obdržíte jedinečný dárek, díky kterému budete mít Vratislav stále na dosah. Wersja PO POLSKU

Historie, Projekt J. E. Purkyně

Objevitelský dar J. E. Purkyně – 27 let činnosti ve Vratislavi

Pobyt Jana Evangelisty Purkyně na Vratislavské univerzitě patří k vrcholům jeho kariéry. Teprve tady se Purkyňovi otevřel svět, měl možnost se plně věnovat nejen lékařství a potažmo bádání v oblasti fyziologie, ale také studiu slovanských literatur, hledání českých rukopisů v Dolnoslezských archivech a také překládání a propagaci české literatury za hranicemi Rakouska-Uherska.

LitPoint Śródmieście

Grzegorz Piramowicz (1735 – 1801)

Grzegorz Piramowicz

(1735 – 1801), pseud. G. P.; G. P. I.; G. P. J.; G. P. S. J.; X. Gr. Pir.; Jan hr. Potocki kasztelanic lwowski; Pisandro; Pyram

 

Jest zatem powinnością Twoją sposobić się do tej wielkiej wagi posługi dla ludzi. Nie rozumiej, że kiedy umiesz czytać, pisać i liczyć, jużeś zdatny, jak należy dawać wychowanie dzieciom.

LitPoint Śródmieście

Franciszek Jezierski (1740 – 1791)

Franciszek Jezierski

(1740 – 1791), pseud. Autor Rzepichy; Grzegorz a Słupia, decretorum doctor, opat świętokrzyski; Jarosz Kutasiński herbu Dęboróg, szlachcic łukowski; J. P. Sterne

 

Wierzę i wyznaję wolność stanu szlacheckiego w Polsce, stworzycielkę nierządu, ucisku, ohydy, która wyzuła chłopów z prawa człowieka, a mieszczanina z praw obywatela. 

LitPoint Śródmieście

Jan Szaniecki (1783 – 1840)

Jan Szaniecki

(1783 – 1840)

 

Odznaczmy sejm nasz teraźniejszy uchwałą niszczącą ostatni zabytek feudalizmu – pańszczyznę. Uchwała ta postawi Polskę na stopniu odpowiednim cywilizacji europejskiej, na stopniu szczęścia i swobód prawdziwej wolności.

 

LitPoint Śródmieście

Jędrzej Śniadecki (1768 – 1838)

Jędrzej Śniadecki

(1768 – 1838), pseud. Filozoficzny Próżniak Wileński; J. Ś.; Sotwaros; Szlachcic na łopacie; Uważnicki Bogumił, szlachcic oszmiański; Włóczęga Guliwer

 

Mój syn na doktora za głupi. Ale będzie dobrym marszałkiem szlachty.

LitPoint Śródmieście

Jan Śniadecki (1756 – 1830)

Jan Śniadecki

(1756 – 1830), pseud. J. S.; Krytykiełło Zachariasz; Przemyślanka; Szczeropolski Zygmunt

 

Człowiek uczony bez obyczajów, jest zniewagą nauki i najniebezpieczniejszą zarazą towarzystwa; jest to chodząca sprzeczka myśli z uczynkami.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz