Zajímavosti a Památky

Miniaturní Dolní Slezsko pro milovníky vláčků

Nedaleko Vratislavského Rynku se nachází jedno z nejstarších vlakových nádraží ve městě - Dworzec Świebodzki. Vlaky zde už nejezdí. Alespoň ne ty, kterými se můžeme přepravovat. Zato zde vznikl úchvatný miniaturní svět s modely vláčků, který rozhodně nadchne nejen děti.

Kolejkowo je malý svět Dolního Slezska s nepřeberným množstvím detailů, které zřejmě návštěvníci nebudou schopni během jediné návštěvy všechny objevit. Modely vlaků projíždějí městy, městečky a vesnicemi, kde stojí mimo jiné také budovy nacházející se v oblasti Dolního Slezska. Inspiraci tvůrci modelů hledali také v samotné Vratislavi – můžeme si prohlédnout makety městských domů na Rynku, vratislavské panelové domy nebo i hospody, obchody a kavárny pod železničním náspem.

V Kolejkowě je stále rušno. Projíždějí zde vlaky, tramvaje a policejní vozy. Všude kolem jsou lidé, v nejrůznějších situacích. Baví se na koncertě, pracují, posedávají v kavárnách, opalují se, plavou, lyžují a sáňkují. Vše je natolik detailně propracováno, že model má až hypnotický účinek, nelze odtud jen tak odejít a většina návštěvníků celý model obchází několikrát, vrací se a znovu objevuje další nečekané drobnosti. Když v Kolejkowě nastane večer, postupně se rozsvěcují okna v domech a na ulicích. Projíždějící vlaky osvětlují noční krajinu. Až nastane nový den, obyvatelé Kolejkowa se opět vrátí ke svým činnostem.

Přibližme si Kolejkowo v číslech – na 260 m2 ploše modelu jezdí 15 lokomotiv, které vezou 60 různých vagónů po 430 metrech železničních tratí. Železnici obklopuje 162 budov, včetně modelů skutečných staveb z Dolního Slezska. V Kolejkowě žije 1600 lidí a zvířat a jezdí 45 aut. Vlaků, lidí a aut díky neúnavné práci modelářů neustále přibývá. Přijďte se přesvědčit sami, jak se Kolejkowo postupně rozrůstá.

Kolejkowo můžete navštívit v hlavní hale Świebodzkého nádraží každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné je zde 19 zlotých pro dospělé a 15 zlotých pro děti. Děti do tří let navštěvují Kolejkowo zdarma.

 

A
B
C
D
E
F

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz