Historie

Nový průvodce: Spacerownik Dolnośląski

 

Jen co vyšel nový průvodce Beaty Maciejewské, ihned se dostal na žebříček nejprodávanějších knih na Dolním Slezsku. Kniha nás inspiruje k procházkám po historických zákoutích osmi dolnoslezských měst. Dolní Slezsko to totiž není jen Wroclaw.

Ve Zhořelci, který leží na hranici Polska a Německa, nás kniha zavede na oba břehy Lužické Nisy – navštívíme například monumentální gotickou katedrálu sv. Petra a Pavla. Boleslavec proslavila místní keramička. Drží krok s nejúspěšnějšími firmami v regionu, jejím designérům se podařilo tradiční folklorní motivy spojit s moderními trendy. Ve městě je to znát – z keramiky jsou tabulky s názvy ulic i lavičky. Ze Svídnice pocházela Maria Cunitz, která zdokonalila Keplerovy rudolfínské tabulky. Dům, z něhož prováděla pozorování, se nachází na hlavním náměstí. Od svídnických radních dostala napomenutí za to, že v noci chodí po střeše, a pak přes den vyspává. Velkou změnou za poslední roky prošlo město Valbřich, ve kterém můžeme navštívit Muzeum hornictví a sfárat do podzemí. Jelení hora, obklopená horami, byla oblíbeným místem spisovatele oceněného Nobelovou cenou za literaturu, Gerharda Hauptmanna. Nechal zde postavit bohatě zdobenou secesní vilu jako dárek pro svou manželku Margarete. Lehnice se odehrála slavná bitva středověku s Mongoly. Křesťanské vojsko v čele s Jindřichem II. Pobožným tu utrpělo drtivou porážku, což vedlo k rozdrobení Slezska na malá knížectví. Olešnice zažila období rozkvětu během vlády Karla II., pocházejícího z rodu pánu z Poděbrad, stejně jako český král Jiří z Poděbrad. Na poslední zastávce ve městě Třebnice se zase nachází hrob sv. Hedviky, patronky Slezska.

Kniha je příkladem toho, jak by měl moderní průvodce vypadat – je přehledná, navrhuje trasy procházek po městech a předkládá zajímavosti z dávné historie i současnosti. Díky tomu si můžeme zábavnou formou prohloubit znalosti o tomto regionu a lépe si uvědomit jakou hrál roli ve střední Evropě. Kniha je po obsahové stránce velice zdařilá, mírně zklamaly fotografie, zejména větších formátů na dvoustránkách, které bohužel místům před objektivem moc dobrou reklamu nedělají.

Kniha je pokračováním úspěšné řady Spacerownik Wrocławski 1. a 2. Spacerownik po Wroclawi vyšel také v angličtině.

Beata Maciejewská je historička a populárizátorka slezkých dějin. Žije ve Wroclawi, pracuje v redakci novin Gazeta Wyborcza.

 

1
DSC03707

 

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz