Zajímavosti a Památky

Průvodce po Vratislavi v češtině – Vratislav město na ostrovech

Nabídka průvodců po Vratislavi v českém jazyce není příliš široká. My jsme si oblíbili průvodce s názvem Vratislav – město na ostrovech. Publikace má praktickou velikost „do kapsy“, takže ji můžete mít během svým procházek po městě vždy po ruce. Je vhodná pro ty, co se chystají do Vratislavi poprvé, i pro turisty, kteří chtějí prohloubit své znalosti dějin města.

Úvodní část publikace se věnuje obecným informacím o městě, obyvatelích a dojezdu. Dále se čtenář seznámí se spletitými dějinami města od prvotního osídlení, po období, kdy Vratislav patřila české koruně až po ničivé boje o Festung Breslau na konci druhé světové války. Publikace nás také provede po nejvýznamnějších ze 130 vratislavských mostů (ne náhodou je toto město nazýváno Benátkami severu či Polskými Benátkami). V publikaci samozřejmě nemohou chybět informace o proslulých vratislavských trpaslících, kteří se ve městě objevili v 80. letech a usídli se zde již natrvalo. Oceňujeme také přehled pravidelných festivalů rozdělených podle měsíců, ve kterých se konají. Díky tomu návštěvník ví, co se v daném měsíci ve městě děje.

Autorem publikace je zkušený vratislavský průvodce Wojciech Zalewski, který provází české turisty po městě již 14 let. Mluví excelentně česky a ví mnoho zajímavého o českých vlivech ve Vratislavi. V průvodci nám představuje nejvýznamnější památky, které bychom během naši návštěvy města neměli opominout, podrobně je popsána zejména radnice, perla evropské měšťanské architektury, Univerzita, s popisy maleb v Leopoldinské aule a Katedrála sv. Jana Křtitele na Tumském ostrově.

Průvodce je doplněn množstvím kvalitních barevných fotografií, které ukazují významné památky i méně známá zákoutí města. Jejich autorkou je Anna Będkowska-Karmelita.

Závěr knihy je věnován několika obzvláště zajímavým místům, na která se můžeme vydat z Vratislavi na jednodenní výlet. Autor mj. vybral cisterciácký komplex Lubiąż, ketrý má druhé nejdelší hlavní průčelí v Evropě (delší má jen španělský Escorial) nebo starobylé městěčko Svídnice, ve kterém se nachází Kostel míru zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.

Návštěvníci Vratislavi jistě ocení, že přebal průvodce lze rozložit a je na něm mapa centra s památkami s čísly, kterými jsou označeny v textu. Na rozkladatelném zadním díle přebalu zase najdeme turistické informace s přehledem muzeí a památek s uvedenými návštěvními hodinami, případně cenou vstupného.

Publikace vyšla v nakladatelství Alkazar a můžeme si ho zakoupit ve vybraných e-shopech. Na podzim 2016 je naplánován dotisk rozšířeného a aktualizovaného vydání. O vydání nového průvodce budeme dále informovat.

 

1
2
3

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz