• Home
  • Zajímavosti a Památky

Zajímavosti a Památky

Chodźmy na spacer - Czeskimi śladami po Wrocławiu i Oleśnicy... a na koniec oczywiście "czeski wieczorek"

Zdecydowaliśmy, że ta jesień nie będzie smutna i ponura. I już możemy się cieszyć - bo przed nami spacery mniej lub bardziej związane z czeską kulturą na Dolnym Śląsku.
Od 21.10 do 25.11 przeprowadzimy 5 różnych wypraw czeskimi śladami a punktem kulminacyjnym będzie wieczorek w stylu czeskim.

Zajímavosti a Památky

Pozvánka: Procházka pod kopulí Haly století

 Ocel, beton a sklo to nejsou jen stavební materiály použité na Sky Tower. Ve Wroclawi se tyto stavebniny začaly používat před více než sto lety. Zveme Vás na architektonickou cestu časem po Hale století – místě, od jehož stavby se začala architektura města výrazně proměňovat. Rezervujte si čas už příští neděli, 21. ledna ve 12 hodin.

Muzeum vody – Hydropolis

 

Víte, že většina trubek ve městech byla až do 19. století dřevěných? Víte, že na dně moří a oceánů spočívá kolem 2 miliónů vraků? Víte, že podle statistik bude v roce 2050 v oceánech více kilogramů umělé hmoty než ryb? Možná se v prvním okamžiku může zdát, že muzeum vody nebude nic atraktivního… Zdání klame.

Zajímavosti a Památky

Zveme na cyklus procházek po českých stopách ve Vratislavi

O procházce, která by mapovala české stopy ve Vratislavi od středověku po současnost, jsme začali přemýšlet již před rokem. Proto máme velkou radost, že můžeme nyní oznámit, že procházky Českými stopami po Vratislavi v polštině se uskuteční v březnu a dubnu. Budou rozděleny do dvou částí – první z nich se bude konat 4. března 2017, druhá 8. dubna 2017.

Zajímavosti a Památky

2000 pohyblivých figurek v neobyčejném betlému

Papírové a dřevěné betlémy? To se možná nosí v České republice. Ve Wroclawi je netradiční betlém s 2000 figurkami z porcelánu, umělé hmoty a skla, který postupně vzniká již od šedesátých let. Před Vánocemi do města přijíždí mnoho turistů na tradiční vánoční trhy, které se konají na hlavním náměstí (Rynek). Pokud by se prošli o kousek dál, směrem na Tumský ostrov, mohli by navštívit další překvapivou vánoční atrakci – pohyblivý betlém v kostele Panny Marie na ostrově Písek.

Zajímavosti a Památky

Míšeňské dlaždice v městské části Huby

Do této části města mnoho turistů nezavítá – je to místo vzdálené od nejznámějších atrakcí Vratislavi. My ale Huby k návštěvě rozhodně doporučujeme. Zveme na procházku po starých měšťanských domech, ve kterých najdeme velké množství vzácných keramických dlaždic, které byly s největší pravděpodobností vyráběny v Míšni na přelomu 19. a 20. století.

Zajímavosti a Památky

Architektonický klenot Vratislavi – Hala století

Co spojuje vilu Tugendhat, zámky a zahrady v Postupimi a Halu století ve Vratislavi? Architektonický styl to určitě nebude, i když je vila Ludwiga Miese van der Roheho skvělým příkladem moderní architektury stejně jako vratislavská kopule. Všechny tři spojuje místo na seznamu světového dědictví UNESCO, na kterém se Hala století nahází od roku 2006.

Zajímavosti a Památky

V Humanitárium je prostor pro experiment

Debata o tom, že u nás ubývá odborníků na přírodní vědy, že nositelů Nobelovy ceny za chemii, fyziku a fyziologii nebo lékařství z Evropy je stále méně a že se průměrné znalosti žáků v těchto oborech prudce snižují, probíhá v České republice i v Polsku. Proto vznikají projekty, které by mohly děti a mládež vést zábavným způsobem k poznání a inspirovat je k tomu, aby se v budoucnu vědou zabývaly.

Zajímavosti a Památky

NA ERASMUS DO POLSKÉ WROCŁAWI (VRATISLAVI)

Polsko, země plná pšonšků a katolíků, vybaví se asi každému, kdo je z Čech a má o Polsku jen velmi řídké povědomí, nejlépe pak z médií. O Polsku panuje celá řada stereotypů a příkladem může být také nechvalně proslulá reklama od T-Mobilu, která zobrazuje Poláky, jako šejdíře a producenty výrobků nevalné kvality. Přesto však po půl ročním výměnném pobytu v rámci programu Erasmus mohu s klidným svědomím prohlásit, že Polsko je země plná skvělých lidí, famózních historických památek, tradičních jídel a kulturních akcí. Minimálně to všechno nabízela Wrocław, která se v té době stala Evropským hlavním městem kultury 2016, převzala tak pomyslnou pochodeň po České Plzni.

Zajímavosti a Památky

Mauzoleum Piastovců v kostele sv. Kláry

V klášteře uršulinek nalezneme dívčí školu, internát a také jedno tajemné místo – Mauzoleum slezských Piastovců. V centrální části je umístěn kamenný sarkofág Jindřicha VI., během jehož vlády se Vratislav stala lénem českého krále Jana Lucemburského. Na sarkofágu je Jindřich zobrazen, jak leží v plné zbroji se štítem a dokořán otevřenýma očima.

Zajímavosti a Památky

TOP 10 Vratislavi aneb vyberte alespoň 5 věcí, které podniknete

Proč existují přehledy typu TOP 5, Nejlepších 10 nebo 12 věcí, které musíte vidět? Zní to možná banálně, ale než se někam vydáme, musíme si udělat přehled o tom, co zajímavého nás v novém místě čeká. Snažili jsme se objektivně vybrat 10 míst, která stojí za návštěvu, ale už během psaní článku jsme si uvědomili, že výběr objektivní není a že v něm mnohé chybí, takže článek TOP 20 je již v přípravě.

Zajímavosti a Památky

Dlaždice meziválečných městských domů II.

Zveme na procházku po městských domech po ulicích Nowowiejska, Edyty Stein a Mikołaja Reja. V této lokalitě se dochovalo mnoho krásných domů z přelomu století, které nebyly během války zničeny, ale ani „opraveny“ v poválečných letech. Díky tomu zde můžeme na několika místech obdivovat neskutečné nástěnné dlaždice s rostlinnými a zvířecími motivy.

Zajímavosti a Památky

Vratislavská radnice – perla měšťanské architektury

Vratislavská radnice je perlou goticko-renesanční měšťanské architektury. Je jednou z nejlépe zachovalých staveb tohoto druhu v Polsku. Na první pohled upoutá vysoká věž a cihlové zdivo s propracovanou plastickou pískovcovou výzdobou, na které je zobrazen nejen život lidí ve středověkém městě, ale také mnoho zvířat, a to včetně těch cizokrajných.

Zajímavosti a Památky

V Muzeu Pana Tadeáše vystavují originál veledíla polské literatury

Veledílo polské literatury, Pan Tadeáš, které můžeme číst i v češtině díky skvělému překladu Elišky Krásnohorské, se objevuje v našich středoškolských osnovách, ale obecně mu není věnováno v učebnicích příliš prostoru. S mnohovrstevnatou knihou zasazenou do historického kontextu se můžeme seznámit v Muzeu Pana Tadeáše, které bude za několik dní otevřeno na Vratislavském rynku v městském domě Pod zlatým sluncem, kde v minulosti během návštěv Vratislavi pobýval český král Vladislav Jagellonský i císařové Rudolf II. a Ferdinand II.

Zajímavosti a Památky

Kam létají low-costy z Vratislavi

Vratislav je z některých míst České republiky dostupnější než Praha. Proč se tedy nevydat na dovolenou právě odtud? Můžete velice levně letět do Říma, Benátek nebo třeba Osla. Zjistili jsme, které nízkonákladové společnosti poskytují lety z Vratislavi, kam létají a jak ušetřit za parkování auta.

Zajímavosti a Památky

7 zámků na prodej v Dolním Slezsku

Líbí se ve vám ve Vratislavi nebo v Dolním Slezsku? Přestěhovat se zde je jednoduché. A kde bydlet, když ne ve stylové nemovitosti? Vybrali jsme 7 zámků, které jsou aktuálně k prodeji. Ceny zámků s hospodářskými budovami a parky začínají na 3 miliónech korun.  

BOBOLICE, Ząbkowice Śłaskie
Rezidence v Bobolicích je jednou z nejcennějších památek renesančně barokní architektury v Dolním Slezsku. Ranně barokní zámek o užitné ploše 800 m2 vznikl po přestavbě renesančního zámečku v roce 1696. Dnešní podoba stavby pochází z roku 1888, kdy byla budova restaurována. Stavba má 4 křídla, vnitřní nádvoří a věž s barokní kopulí. Původně nádvoří obklopovalo podloubí, které je nyní z části zazděné. V přízemí severního a západního křídla jsou portály zdobené erby rodin von Strachwitz, von Vogt a von Saurma.

Zajímavosti a Památky

Trhy starožitností u Haly století

Starožitnosti mají duši a na první pohled je vidět, že nejsou vyrobeny v globálních továrnách z levných materiálů. Pokud starožitnosti sbíráte nebo hledáte výjimečný předmět do bytu, určitě navštivte pravidelné trhy se starožitnostmi, které probíhají před vratislavskou Halou století.

Zajímavosti a Památky

Řeckokatolický kostel sv. Vincenta a sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba s klášterem založil Jindřich II. Pobožný pro františkány, kteří zde byli povoláni z Prahy kolem roku 1240. Ještě během své stavby byl ve zdejší kryptě pochován zakladatel kostela, který padl v bitvě u Lehnice v roce 1241, ve které armáda křesťanských spojenců utrpěla drtivou porážku. Mongolské jednotky tehdy rozdrtily prakticky celé středoevropské rytířstvo.

Zajímavosti a Památky

Průvodce po Vratislavi v češtině – Vratislav město na ostrovech

Nabídka průvodců po Vratislavi v českém jazyce není příliš široká. My jsme si oblíbili průvodce s názvem Vratislav – město na ostrovech. Publikace má praktickou velikost „do kapsy“, takže ji můžete mít během svým procházek po městě vždy po ruce. Je vhodná pro ty, co se chystají do Vratislavi poprvé, i pro turisty, kteří chtějí prohloubit své znalosti dějin města.

Zajímavosti a Památky

Pohnuté osudy makety Lvova 18. století a jejího tvůrce

Ve vratislavské Hale století je k vidění jedinečný model Lvova z období 1772-75. Vytvořil ho se svými spolupracovníky architekt Janusz Witwicki. Osudy makety, stejně jako jejího tvůrce, jsou velice dramatické. Obyvatelé Lvova model nikdy neměli možnost obdivovat. Po 2. světové válce se ho manželce Witwického s velkými obtížemi podařilo převézt do Polska. Jeho autor byl zavražděn v roce 1946 za neobjasněných okolností.

Zajímavosti a Památky

V hostelu HART pokoje ožívají díky umělcům

Hostel HART kromě pokojů pro návštěvníky města nabízí umělcům stáže, během kterých mají přetvořit pokoj, ve kterém bydlí v umělecké dílo. Otevření každého pokoje doprovází vernisáž, na které si mohou hosté prohlédnout pokoj, který se objeví v nabídce ubytování hostelu. Takto do konce roku bude umění doslova obklopovat každého návštěvníka.

Zajímavosti a Památky

Kostel sv. Martina na Tumském ostrově

Kostel sv. Martina nás sice neohromí svou velikostí ani bohatou vnitřní výzdobou, jedná se ale zřejmě o druhou nejstarší sakrální stavbu ve Vratislavi po kostele sv. Jiljího. Nachází se v západní částí Tumského ostrova a díky tomu, že je vzdálen od ostatních vysokých kostelů, je dobře vidět a spolutvoří panoráma ostrova z pohledu Mlýnských mostů.

Zajímavosti a Památky

Katedrála sv. Jana Křtitele ve Vratislavi

V roce 2000 Vratislav slavila 1000leté výročí své existence. Kdybychom se přenesli o těchto tisíc let do minulosti, do města Hnězdna, mohli bychom se zúčastnit události evropského významu, jakou byl hnězdenský sjezd. Tehdy se setkali německý císař Otto III., který se vypravil na pouť ke hrobu sv. Vojtěcha z rodu Slavníkovců a polský kníže Boleslav Chrabrý. Jedním z důsledků tohoto setkání bylo vytvoření ve Vratislavi biskupství, které bylo administrativně podřízeno arcibiskupství ve Hnězdně. Tato událost je považována za symbolický začátek dějin města Vratislavi. 

Zajímavosti a Památky

Procházka po zákoutích předválečných městských domů

Je docela možné, že v budoucnu návštěvníci města své kroky nepovedou na Rynek nebo Tumský ostrov, ale nejdříve do nenápadných městských domů, které skrývají nečekaná tajemství. Část z nich nyní odhalujeme a zveme vás na procházku po vchodech městských domů ve čtvrti Śródmieście, kde budeme společně hledat pravá umělecká díla – meziválečné obkládací dlaždice. Tyto jedinečné prvky dekorace domů se zachovaly v různých částech města, zejména pak v místech, kde domy nebyly během války příliš zničeny, ale zároveň do dnešní doby neprošly výraznou rekonstrukcí. Připravili jsme kilometrovou procházku, na které je k vidění 16 druhů dlaždic.

Zajímavosti a Památky

Židovský hřbitov ve Vratislavi

V roce 1345 český král Jan Lucemburský, který vládnul v té době ve Slezsku, dovolil vratislavským radním zničit první židovský hřbitov, který se nacházel u městského příkopu. Podle legendy byl král zklamán léčbou navrhnutou židovským lékařem, ale pravděpodobně jeho rozhodnutí bylo typickým projevem pronásledování Židů ve středověké Evropě. Stély z tehdejšího židovského hřbitova byly použity ke stavbě městských opevnění, radnice, zámků a domů.

Zajímavosti a Památky

Kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje – dvoupodlažní kostel

Kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje je fenoménem na evropské úrovni – jedná se totiž o dvoupodlažní kostel, laicky řečeno jsou to dva kostely v jediné budově. Jeden se nachází ve sklepě a přízemí, a do druhého musíme vystoupat po příkrém schodišti. Toto řešení je výsledkem kompromisu světské a církevní moci.

Zajímavosti a Památky

afrikarium ve Vratislavi

Afrikarium: po celé Africe za jediný den

ZOO ve Vratislavi má 150letou tradici, která je, stejně jako historie města, plná zvratů a překvapivých událostí. Na nejstarších fotografiích zahrady vidíme elegantní dámy se slunečníky a džentlmeny v kloboucích, jak v uctivé vzdálenosti od ohrady sledují antilopy a velblouda. S tímto místem však nejsou spjaté jen chvíle odpočinku a rodinné pohody. Zahrady a jejich obyvatel se významně dotkly události obou světových válek, během kterých značná část zvířat zahynula a zahrada byla dvakrát na několik let uzavřena.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz