Zajímavosti a Památky

Dva zcela jiné, jedinečné průvodce pro děti

Představujeme dva zajímavé průvodce po Vratislavi určené dětem. Vybrali jsme naše oblíbené – oba jedinečné, ale zcela jiným způsobem. Snad vás inspirují k výletu do hlavního města Slezska ať už s vlastními, nebo „vypůjčenými“ ratolestmi.

První průvodce, o kterém na tomto místě budeme mluvit, nese název Vratislavské legendy. Tumský ostrov. Je jedním z řady průvodců po Vratislavi a okolí od autorky Marty Miniewicz (kromě této publikace vydala např.: Mapu trpaslíků, Vratislavské legendy. Staré město či Legendy z hory Ślęża).

Víte, jak vznikla Vratislav? Zda sv. Hedvika, patronka Slezska, nosila boty? Proč byl postaven jeden kostel na střeše druhého? Tyto a mnoho dalších otázek nám tato publikace pokládá a zároveň nám dává do rukou klíč, díky kterému můžeme samostatně zjistit všechny odpovědi. V průvodci je složena mapa připomínající origami s originálně pojatými ilustracemi, na které jsou zaznamenaná místa, kde můžeme hledat odpovědi. Mapa obsahuje také převyprávěná znění legend, které zaujmou nejen děti. Celek je koncipován tak, že se můžeme vydat doporučenou trasou a projít tak celý Tumský ostrov, který je srdcem Vratislavi a zároveň místem, kde se nachází celá řada vratislavských pamětihodností.

Druhým průvodcem určeným dětem je Wrocław dla dzieci. Zabytki (tedy: Vratislav pro děti. Památky). I tento průvodce vyšel v sérii spolu s dalšími publikacemi: Trpaslíci (v této publikaci nalezneme místa, kde se skrývají vratislavští trpaslíci a dovíme se mnohé o jejich osudech), Parky a zahrady a Muzea. Průvodce po památkách se nám líbí především proto, že je výborně graficky zpracovaný a díky střízlivým a prostým ilustracím učí děti všímat si a rozlišovat prvky různých architektonických slohů. Publikace nás provede po všech nejvýznamnějších stavbách od těch nejstarších jako kostel sv. Jiljího až po moderní architekturu zastoupenou Halou století. V publikaci není nouze o zajímavosti a i v ní se seznámíme s některými legendami, které se váží k městu.

O knihách pro děti se říká, že mají úspěch, pokud se líbí i dospělým. Koneckonců jsou to oni, kdo je pořídí a později budou se svými dětmi číst. Tyto dva průvodce se budou líbit dětem i rodičům, navíc jsou výbornou inspirací, jak společně strávit čas a dozvědět se mnoho nového.

 

M
P

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz