Zajímavosti a Památky

Procházka po zákoutích předválečných městských domů

Je docela možné, že v budoucnu návštěvníci města své kroky nepovedou na Rynek nebo Tumský ostrov, ale nejdříve do nenápadných městských domů, které skrývají nečekaná tajemství. Část z nich nyní odhalujeme a zveme vás na procházku po vchodech městských domů ve čtvrti Śródmieście, kde budeme společně hledat pravá umělecká díla – meziválečné obkládací dlaždice. Tyto jedinečné prvky dekorace domů se zachovaly v různých částech města, zejména pak v místech, kde domy nebyly během války příliš zničeny, ale zároveň do dnešní doby neprošly výraznou rekonstrukcí. Připravili jsme kilometrovou procházku, na které je k vidění 16 druhů dlaždic.

Pestalozziego 6
Naši cestu zahájíme na ulici Pestalozziego 6. Pokud bychom se chtěli do městského domu s dlaždicemi dostat a vidět je na vlastní oči, musíme postupovat – jak jinak – chytře. Je dobré si připravit nějakou výmluvu, proč do domu vlastně chceme vstoupit, případně, když se v domě již ocitneme, pohotovou odpověď na otázku, co tady vlastně děláme.

P11
P12


Barlickiego 1
Každá dlaždice je jiná. Každý vchod zdobí obklady s jinými vzory a v jiné barevnosti. Dokonce i dlaždice v jediném vchodě se liší. Jsou pokryty lesklou, skelnou glazurou, která mění barvy podle osvětlení nebo úhlu, ze kterého se na ně díváme.

B13
B14


Barlickiego 3
Vratislavské dlaždice spojuje to, že jejich původ je neznámý. V okolních městech fungovalo před druhou světovou válkou několik továren, které mohly tyto kachle vytvářet, ale vzorníky pro produkci se po válce ztratily. Jedním z míst, kde se mohly podle našeho názoru vyrábět, byla keramická továrna firmy Villeroy & Boch s názvem Lissa, která se nacházela v Leśnicy, nyní části Vratislavi.

B31
B32

 

Barlickiego 4

Převálčené dlažby uchvacují především svou barevností, kterou lze těžko popsat, protože se podle intenzity světla značně mění. Barevnost chodeb nelze nazvat v jednoduché škále modrá, zelená, červená. Jedná se o barvy intenzivní, hluboké a spíše tmavší. Dominují především různé odstíny modré – od blankytné až dofialova. Jsou zde k vidění ale také tmavé odstíny zeleně, karmínová nebo olivová.

B11
B12


Barlickiego 5
Nalezneme také prvky, které dlaždice spojují. Většinou je celé obložení vytvořeno z jednobarevných dlaždic. V horní části jsou v cca 60 centimetrových odstupech dlaždice s geometrickým vzorem, které mohou mít jiný tvar a barevnost než základové dlaždice. Nad dlaždicemi se vzory vede tenká listela v odlišné barevnosti nebo ještě jedna nebo dvě řady jednobarevných dlaždic, které ukončuje plastická keramická listela (odborně bombato).

B51
B52

 

Barlickiego 10
Vzory se vyskytují pouze na některých dlaždicích, které si pro naše účely označíme jako zdobné (odborně se tyto dlaždice nazývají inzerto). Zdobné dlaždice barevně ladí se zbylými dlaždicemi – většinou mají stejnou barvu pozadí jako dlaždice, ze kterých je provedeno základní obložení. Jsou na nich jedinečné vzory s rostlinnými motivy v secesní stylizaci. Najdeme zde mimo jiné: javorové listy, hrozny, olivy nebo narcisy.

 

B101
B102


Barlickiego 12
Je zde i řada zdobných dlaždic, na kterých jsou vzory značně stylizovány, a inspiraci rostlinnými motivy spíše jen tušíme. Objevuje se zde také zdobení dvoubarevnou šachovnicí nebo ornamenty připomínající věnce či prvky antické architektury.

 

B121
B122

 

Kluczborska 29
Na chvíli opustíme naší hlavní trasu vedoucí po ulici Barlickiego, abychom nahlédli do městského domu na ulici Kluczborska. Je to jedno z míst, kde můžeme díky proskleným dveřím dlaždice hezky vidět, i když se nám nepodaří vejít dovnitř chodby.

K1
K2

 

Barlickiego 22
Mohlo by se zdát, že obkladové dlaždice ve vchodech Barlickiego 22 a 26 jsou stejné, ale není tomu tak. Najděte sami několik rozdílů! Zatím jsme během našeho pátrání po celé Vratislavi nenarazili na opakující se sestavu obkladů.

B221
B222

 

Barlickiego 24
Dlaždičky se často nacházejí v domech, o které město příliš nepečuje. Zámky zde bývají vylámané a chodby jsou zničeny vandaly. Vandalismus bohužel postihuje také dlaždice. Popsaný nebo posprejovaný povrch je pak ještě to nejlepší co se může obkladu přihodit, protože vandalové do povrchu i ryjí, což kachle trvale poškodí.

B241
B242

 

Barlickiego 26
Dobrou zprávou pak je, že se zdá, že dlaždice esteticky silně působí i na samotné vandaly, kteří jakoby podvědomě přizpůsobují barvy a tvary svých textů barevnosti a tvarosloví obkladů. Prošli jsme mnoho městských domů a příjemně nás překvapila skutečnost, že k modrému podkladu volí vandal modré tóny fixu, k žlutým detailům, zase vybere žlutý sprej.

B261
B262

 

Barlickiego 29
Většina domů v okolí ulice Barlickiego byla postavena na konci 19. století. Kachle nejsou to jediné, co upoutá naší pozornost – domy jsou většinou ve špatném stavu, ale stále zde můžeme obdivovat elegantní schodiště, mohutné vyřezávané dveře nebo reliéfy, kterými jsou zdobeny okenní rámy, balkony nebo vstupní brány do domů.

B291
B292

 

Barlickiego 33
Zde vstupujeme do budovy s jednou z nejhezčích a zároveň nejlépe zachovalých výzdob z obkladových dlaždic. Kombinuje tmavě zelené kachle s karmínovými listelami, zdobné kachle se stylizovanými javorovými listy a propracované geometrické bombato.

B331
B332

 

Barlickiego 36
Zvláštní je, že obyvatelé domů si často ani neuvědomují, jaké poklady jejich domy skrývají. Může se vám stát, že uslyšíte: „proč si fotíte ty staré kachličky? Už by to dávno měli vyměnit.“ Je to až s podivem, že se tolik obkladů zachovalo. Z druhé strany v mnohých domech je vidět, že stěny byly obloženy, ale dlaždice už nejsou na svém místě. Kdo ví, možná si s nimi někdo v dobách, kdy se na dodávku keramických obkladů čekalo několik týdnů, obložil koupelnu?

B361
B362

 

Barlickiego 40
Tyto dlaždice mají v sobě něco psychedelického. Základové kachle jsou jako jediné na této trase zdobeny tečkami, či spíše rozmazanými kaňkami ve dvou barvách. Na některých z nich jsou tečky okrové, na některých pouze modré a na většině vidíme rozptýlené tečky obou barev. Celek působí jako obálka LP desky z 60. let.

B401
B402

 

Barlickiego 39
Naší poslední zastávkou je dům, který má vchod zdoben dvěma barvami obkladů – tmavě a světle modrým. Hezky se komponuje s geometrickou listelou i stylizovanými zdobnými dlaždicemi. Když vstoupíme do chodby obložené nástěnnými dlažbami, je to jako bychom se přenesli v čase. Neváhejte a procházejte Vratislav vlastními cestami. Objevovat tyto skvosty je jako pátrat po ztraceném pokladu. Na viděnou ve vratislavských ulicích!

B391
B392

 Mapa

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz