Zajímavosti a Památky

Vzhůru do města! Několik českých procházek a… samozřejmě večírek

Rozhodli jsme se, že tento podzim nebude smutný a ponurý. Je se totiž na co těšit – konkrétně na procházky více či méně spojené s českou kulturou na Dolním Slezsku. Od 21.10. do 25.11 podnikneme 5 různých výprav českými stopami a nakonec vše završíme hezky česky, tedy večírkem.

 

Prohlídka Vratislavi v češtině

První neděli nabídneme něco pro Čechy a Poláky, kteří mluví česky. Po Vratislavi nás v českém jazyce provede městská průvodkyně a milovnice modernistické architektury Bogna Piter.
Prohlídka Vratislavi v češtině se koná 21.10. 13:00. Setkání: u památníku Jana XXIII, ul. św. Marcina. Procházka v češtině.

 

Nejen českými stopami po Olešnici

Nazdar výletu! Abychom nebyli stále na jednom místě, vyrazíme vlakem do krásného městečka Olešnice (lístek na vlak si hradí účastníci sami). Tam projdeme to nejzajímavější, co je ve městě k vidění a také to, co po sobě zanechal rod Poděbradů, příbuzných českého krále Jiřího.
Nejen českými stopami po Olešnici se koná 28.10, odjezd z Vratistislavi Dworzec Główny, sraz 10:20 v levém křídle nádraží u „Velkého kufru“, vlak odjíždí 10:38, účastníci si sami kupují lístky na vlak. Pro účastníky z Olešnice sraz 11:20 před nádražím v Olešnici. Procházka v polštině. 

 

Po elegantních i omšelých místech čtvrti Nadodrze
Další neděli se vydáme s Natálií Raclavskou, autorkou české stránky věnované Vratislavi, po turisty opomíjené, ale velice zajímavé čtvrti Nadodrze.
Po elegantních i omšelých místech čtvrti Nadodrze se koná 4.11. 13:00, Setkání: pl. Powstańców Wielkopolskich, u pekárny Hert. Procházka v polštině.

 

Stopami Purkyněho a první institut fyziologie na světě
Následuje další neméně zajímavá procházka stopami J. E. Purkyněho ve Vratislavi, na které nás bude provádět lektorka českého jazyka Vratislavské univerzity Beata Jastrowicz.
Stopami Purkyněho a první institut fyziologie na světě se koná 11.11. 13:00, Setkání: u Národního muzea, pl. Powstańców Warszawy 5. Procházka v polštině.

 

Českými stopami po Vratislavi
Poslední výpravu s názvem Českými stopami po Vratislavi povede Aneta Pafcová v polském jazyce. Projdeme se od nejstarších památek na Tumském ostrově až po české stopy z 19. a 20. století na Vratislavském náměstí.
Českými stopami po Vratislavi se koná 25. 11. 13:00, Setkání: lavičky za Katedrálou, pl. Katedralny. Procházka v polštině.

 

Czeski z Piankou
Všechno hezké jednou končí, proto v listopadu dobíhají konce i naše procházky. Aby nám ale nebylo smutno, zakončíme vše společně a vesele. V podniku U Augusta proběhne lekce češtiny, kde se zábavnou formou naučíme nejužitečnější fráze. K poslechu zahraje Katarína Gorunová a Piotr Rejda. Pak u stolu probereme vše, co bylo během procházek zajímavé a překvapivé.
Czeski z Piankou se koná 27.11. 19:00, U Augusta, ul. Bogusławskiego 7.

 

Bez Vás to nebude ono. Na viděnou v ulicích města!

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz