• Home
  • Zajímavosti a Památky

Muzeum vody – Hydropolis

 

Víte, že většina trubek ve městech byla až do 19. století dřevěných? Víte, že na dně moří a oceánů spočívá kolem 2 miliónů vraků? Víte, že podle statistik bude v roce 2050 v oceánech více kilogramů umělé hmoty než ryb? Možná se v prvním okamžiku může zdát, že muzeum vody nebude nic atraktivního… Zdání klame.

Hydropolis je rozhodně jedna z nejzajímavějších atrakcí Wroclawi. Budete překvapeni, z kolika různých aspektů lze ukázat jedinou látku, která na naší planetě vystupuje ve všech třech skupenstvích. Muzeum vody je umístěno v příhodném místě – části staré vodárny, a konkrétně v bývalých filtrech, kde se voda propouštěla přes obrovské množství písku. Písek z filtrů zde již nenajdeme, ale zůstala po něm podzemní stavba. Nyní se v ní nachází celá expozice muzea.

Výjimečné je to, že Hydropolis propojuje zážitek tajemné atmosféry s opravdu rozsáhlým informačním systémem. Návštěvníci se dovídají o fyzikálních vlastnostech vody, způsobu jejího čištění a přivádění do měst nebo i o jejím významu v kulturách různých civilizačních okruhů. To vše probíhá v místnostech, kde se ozývá hučení oceánu, pod nohami proudí potok, nad hlavami proplouvají plastiky ryb.

Pokud se vydáte do Hydropolis, všimněte si úzké vysoké cihlové stavby naproti. Je to první vodojem ve městě. Nyní nefunkční, ale se zachovalou strojovnou uvnitř, takže doufáme v jeho brzké zpřístupnění veřejnosti. I o jeho historii se dovíme v muzeu vody. Byl postaven v roce 1867, tedy dvě desítky let poté, co ve městě začala řádit cholera, na kterou mnoho obyvatel města zemřelo, právě kvůli nekvalitní infikované vodě (J. E. Purkyně, který v té době ve Wroclawi žil, ztratil v epidemii cholery manželku a dvě dcery). Díky modernímu vodárenskému zařízení se podařilo do města zavést čistou vodu, nejdříve čerpanou přímo z Odry.

Nevýhodou muzea je jeho vzdálenost od centra města, ale vodárny se z pochopitelných důvodů v centru nestavěly. Dobou zprávou je, že od tramvajové zastávky pl. Wróblewskiego je to hezká procházka. Svou návštěvu můžete také spojit s jízdou na lanovce Polinka přes Odru. Nasedněte do ní na nábřeží Wyspiańskiego. Polinka je integrovaná do wroclawského systému hromadné dopravy, takže za ni platíte jako za jízdu tramvají!


Vstupenky: 27 PLN, pro děti: 18 PLN.
Otevřeno 9:00 – 18:00, o víkendu 10:00 – 20:00.
 

hydropolis2
hydropolis3
hydropolis4
hydropolis6
hydropolis7
hydropolis8
hydropolis9
hydropolisa

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz