Zajímavosti a Památky

Zveme na cyklus procházek po českých stopách ve Vratislavi

O procházce, která by mapovala české stopy ve Vratislavi od středověku po současnost, jsme začali přemýšlet již před rokem. Proto máme velkou radost, že můžeme nyní oznámit, že procházky Českými stopami po Vratislavi v polštině se uskuteční v březnu a dubnu. Budou rozděleny do dvou částí – první z nich se bude konat 4. března 2017, druhá 8. dubna 2017.

Procházky po našem městě se budou konat dvě z prostého důvodu – během jedné bychom nestihli ukázat a povyprávět na téma společných česko-vratislavských vztahů vše, co bychom si přáli. Proto jsme se rozhodli rozdělit procházky do dvou následujících částí:

První procházka se bude konat 4. března od 14:00 do 16:30, setkáme se u pomníku papeže Jana XXIII. (před kostelem sv. Martina na Tumském ostrově). Procházka povede přes nejstarší část města – Tumský ostrov, navštívíme také katedrálu, prohlédneme si díla Jana Urbanského, Arcidiecézní muzeum, ostrov Písek, náměstí Biskupa Nankera a kláštery řeholních řádů, které sem přišly z českých zemí, náměstí Nový Trh, Purkyňův fyziologický ústav a Univerzitu. Uvidíte, že ve všech zmiňovaných místech nalezneme odkazy na českou minulost v našem městě.

Druhá procházka se koná 8. 4 od 15:00 - 17:30, setkáme se na pl. Nankiera, před Univerzitou. Prosím vezměte si s sebou 10 polských zlotých na sluchátka a vstup do dvou kostelů.

Druhá procházka se uskuteční v dubnu (termín bude upřesněn na fb Wroclaw Květ Evropy, poté také zde). Na ni se projdeme po Hlavním náměstí, spočítáme české lvy v okolí, navštívíme kostel sv. Alžběty, o který po staletí pečoval rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou, projdeme Svídnickou ulicí, samozřejmě nemineme kostel sv. Stanislava, Doroty a Václava, který založil Karel IV.

Procházku povede Wojciech Zalewský, zeměpisec, čechofil a hlavně výborný průvodce a vypravěč, který se již od svých studií věnoval polsko-českým vztahům. Studoval na Masarykově univerzitě v Brně a je také městským průvodcem v Praze, takže se od něj dovíme mnoho zajímavého o tom, co tato dvě města spojuje.

 

Nutné zápisy, počet osob je omezen na 60. Pokud se chcete procházky zúčastnit, stačí napsat jméno a příjmení na tuto adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Těšíme se na Vás!

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz