Zajímavosti a Památky

Architektonický klenot Vratislavi – Hala století

Co spojuje vilu Tugendhat, zámky a zahrady v Postupimi a Halu století ve Vratislavi? Architektonický styl to určitě nebude, i když je vila Ludwiga Miese van der Roheho skvělým příkladem moderní architektury stejně jako vratislavská kopule. Všechny tři spojuje místo na seznamu světového dědictví UNESCO, na kterém se Hala století nahází od roku 2006.

Hala století byla postavena ještě za doby pruské monarchie v dávném Breslau a měla být slavnostní vzpomínkou na provolání Mému národu, vyslovené králem Fridrichem Vilémem III. o století dříve, jen chvíli před vypuknutím války proti Napoleonovi. Díky svému kulatému tvaru, který byl v této době neobvyklý, mohla betonová Hala plnit další, více praktický účel: stát se prostorem pro výstavy a shromáždění.

Za projekt byl zodpovědný tehdejší městský stavební úředník, Max Berg. Byl nadšený moderní architekturou, a proto se rozhodl použít železobeton. Tento materiál mu umožnil navrhnout – alespoň v té době, protože dnes to už bohužel dávno neplatí – kopuli s největším průměrem na světě. I když statické výpočty byly ověřeny čtyřmi dalšími architekty a úřady a použité materiály byly pečlivě vybrány, měli dělníci, kteří na stavbě pracovali, strach při rozebírání dřevěné konstrukce podporující vznikajícího betonového velikána. Tak se stala už skoro legendou vzpomínka na architekta, přesvědčující kolemjdoucího, ať za zlatou minci odstraní první šroub z dřevěné podpůrné konstrukce. Teprve když se ukázalo, že Hala pořad stojí, vrátili se dělnici k rozdělané práci.

Hala, která byla postavena během pouhých 13,5 měsíců, se spolu s okolním výstavištěm stala místem konání nejen trhů, ale i slavnostních setkaní a projevů. Byla vybavena největšími varhanami na světě, opatřena prostředky zlepšujícími akustiku a vybavena hledištěm pro 10000 návštěvníků (Ale pozor! Dnes se tady tolik lidi nevejde), a proto se od začátku skvěle hodila k monumentálním koncertům, divadelním hrám a jiným kulturním událostem.

Během let se několik věcí v Hale století změnilo, včetně názvu, který se hned po druhé světové válce v polském městě s názvem Wrocław rozhodně nelíbil. A tak Halu, která během války nebyla skoro poškozená, přejmenovali na Lidovou halu. Získala přes 100metrovou sousedku (dnes „jen“ 96 metrovou) – železnou jehlici, která, podle sovětské propagandy, by měla svou výškou přesáhnout německého obra. Jen varhany už tu nenajdete – hned po válce se jich část ztratila, v padesátých letech pak zbylá část našla nový domov v katedrále.

Několik let po pádu komunistického režimu bylo rozhodnuto, že se Hale vrátí původní název, není to ale jediná novodobá změna. Po komplexní úpravě celé Haly, ve které neustále probíhají rozmanité kulturní a sportovní události, vznikla také nevelká, ale bohatá výstava o Hale a okolí. Nenechejte si jí ujít, když tady budete! Můžete v ní shlédnout film, animace a spoustu fotografií. Dotykové obrazovky poskytnou zajímavé informace všem, kteří se o složitou historii Haly století zajímají. Tady se rovněž můžete dozvědět, jestli je možné kopuli Haly uvidět také zevnitř – jestli se zrovna nechystá žádná událost, pak určitě ano.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia - otevírací doba:
Letní sezona (duben-říjen):
Pondělí-čtvrtek a neděle: 9.00-18:00
Pátek-sobota: 9:00-19:00
Zimní sezona (listopad-březen): 9:00-17:00
Cena: plné vstupné od 12 zl, snížené pro seniory a studenty od 9 zl
Více zde: http://centrumpoznawcze.pl

 

1
2
3
4
5
8

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz